wtorek 27 Sty 2015
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anioły Księdza Twardowskiego

Kto może pisać  o aniołach? Zdarza się, że piszą  o nich teologowie i filozofowie –  taki na przykład św. Tomasz z Akwinu – ale wówczas, żeby ich zrozumieć, potrzeb wytężonej pracy nad językiem, którym się posługują. Mogą  też pisać o aniołach poeci i pisarze, obdarowani talentem docierania tam, gdzie nie każdy może dotrzeć. Zdarza się  wtedy, że anioły zostają ubrane w szczelny kołnierz metafory, i wówczas więcej o nich zostaje przemilczane niż  dopowiedziane. Mogą wreszcie mówić  o aniołach księża. I zdarza się  tak, że potrafią najprościej. Ot, na przykład ks. Jan Twardowski.

Anioły Księdza Twardowskiego

Kiedy zwracają się do niego per poeta, powtarza, że przede wszystkim jest księdzem. A jednak od lat pisze wiersze i od lat ludzie te wiersze czytają. Może dlatego, że każdy je może zrozumieć. Jeden z nich ksiądz Twardowski rozpoczyna słowami: Żeby móc tak nareszcie uprościć. Wiadomo już, że to życzenie spełniło się Księdzu, przynajmniej jeśli chodzi o poezję. Prostota wierszy zdaje się bardzo zbliżać do siebie to, o kim i o czym Ksiądz pisze. A więc Boga, człowieka, zwierzęta, rośliny.

Nie inaczej jest z aniołami. Kiedy Helena Zaworska spytała księdza Jana, czy wierzy w anioły, odpowiedział:  Wierzę. Są jakieś inteligencje duchowe pośredniczące pomiędzy Bogiem a człowiekiem (Rozmowa z księdzem Twardowskim). Słychać w tym zdaniu język filozofów i teologów. W wierszach księdza Jana nie znajdziemy takiego języka.

Ksiądz Jan z pewnością  poznawał w seminarium naukę o aniołach Św. Tomasza z Akwinu, nie bez powodu zwanego Doktorem Anielskim. Św. Tomasz twierdził,  że człowiek nie może osobiście stykać się na ziemi z aniołami. Inaczej jest w wierszach Księdza. Sam zresztą kiedyś przyznał: Wstyd mi (…), że czasem zapomniałem Tomasza z Akwinu (Spowiedź). Trochę w tym żartu, ale jeśli chodzi o wiersze Jana Twardowskiego, przedstawione w nich światy – ludzki i anielski – są sobie bardzo bliskie. Nic w tym dziwnego. Przecież stanowią części tego samego świata, świata stworzonego przez Boga.

Można zastanawiać  się, jak wiele jest aniołów, można snuć domysły, podawać  konkretne liczby. Wiele takich prób i sporów pamięta teologia i filozofia. Sam św. Tomasz zastanawiał się nad tym. To w końcu jemu przypisano słynne dziś powiedzenie: Gromada aniołów może tańczyć na ostrzu szpilki.

Zanurzanie się  w uczone dywagacje nie jest tu jednak na miejscu. Ksiądz Jan sam kiedyś  przyznał, że kiedy czyta książki 
o swoich wierszach, pisane przez profesorów, ogarnia go przerażenie, tyle tam mądrych dociekań, porównań. Padają nazwiska filozofów, przerzucane są pomosty między ich myślą a treścią poezji ks. Twardowskiego. Wszystko to pięknie, ale rozmija się z wrażliwością księdza.

Jest taka książeczka ks. Jana Twardowskiego Aniele mój; pełno w niej wizerunków anielskich malowanych, rzeźbionych, rysowanych od wieków. Do każdego Ksiądz popisał wiersz. To najlepiej świadczy o tym, jak wiele jest aniołów.

Zresztą nie ilość jest najistotniejsza. Czytamy w wierszu Na szpilce:

Chodzi Anioł  Stróż po świecie

sprząta po miłościach

co się  rozleciały

zbiera jak ułomki chleba

dla wróbli

żeby się nic nie zmarnowało

listy tam i z powrotem

telefony od ucha do ucha

małe  śmieszne pamiątki co były

wzruszeniem

i notes z datą  spotkania ukryty

w czajniku

blizny do śmiechu

sprzeczki nie wiadomo po co

żale jak pojedyncze osy

(…) wszystko na szpilce. 

Ważne jest to, że każdy człowiek i każda ludzka sprawa mają swojego anioła. Niebiescy posłańcy są wszędzie – mimo że bujają  w obłokach, to jednak często schodzą na ziemię, aby obdarzyć nas błogosławieństwem:

Anioł

który nam błogosławi

nie tylko

na Górze Błogosławieństw

ale na górze

i na dole

     (Anioł błogosławieństw). 

Zajmują się  zarówno sprawami prostymi, jak i odświętnymi. Są patronami

śniadań obiadów i kolacji

żebyśmy nie byli głodni

      (Anioł zdecydowania), 

niewysłanych listów, naszych spotkań, przebudzenia, ogniska domowego, kart pocztowych, rozmowy, podróży. Ale też ich posłannictwem stają się sprawy wielkie:

Aniele Boży Stróżu mój

zmówmy pacierz

bo miłość nie żyje

      (Telefon milczy). 

Mają pod swoją  opieką górali i Janków Muzykantów. Czuwają nad zesłańcami, którzy w ręku ściskają pamiątkę opiekuńczą –  pierścionek z wizerunkiem anioła.

Nieraz trudne, ale zawsze ciepłe jest to anielskie z ludzkim współprzebywanie:

wierzę (…)

w anioła co spadł  z nieba

by bawić  się w śniegu 

- wyznaje Ksiądz (Wierzę). I ludzie i anioły mają cel wspólny na ziemi, jest nim dążenie do Boga. By to się wypełniło, konieczne jest współdziałanie. Być może to powoduje, że anioły i ludzie, tak przecież odmienni, w gruncie rzeczy są do siebie podobni. Czasem nawet podmieniają się cechami charakteru, rolami. W poezji księdza Jana znajdujemy na przykład anioły złośliwe, niewiele przypominające pocztówkowe wyobrażenia aniołków:

mojego Anioła Stróża nie widać (…)

nie strzeże nikogo jak na obrazku

przewraca kładkę, po której idę

rzuca w przepaść na zbitą głowę

wyciąga za nogawki

      (Nie Anioł Stróż). 

Gorzej jednak się  dzieje, kiedy człowiek zapragnie zamienić się w anioła. Czy zostałeś aniołem dopiero po dłuższym namyśle – pyta poeta (Anioł poważny i niepoważne pytania), dla którego najważniejsze jest to, aby znać swoje miejsce na ziemi:

czy modląc się  do Anioła Stróża

nie chciałem być

przypadkiem Aniołem

a nie stróżem

      (Rachunek sumienia). 

Przypomina się  tu zdanie zapisane niegdyś przez Pascala: Człowiek nie jest aniołem, ani bydlęciem; nieszczęście w tym, iż kto chce być aniołem, bywa bydlęciem (Myśli).

To podmienianie ról nie oznacza, że anioły księdza Twardowskiego są cielesne. Zostaje im to zresztą wypomniane. Aniele tobie łatwo bo nie masz ciała – pisze ksiądz-poeta w wierszu Nie Anioł Stróż. Gdzie indziej zauważa, że anioł miłość zna łatwą skoro nie ma ciała (Anioł). Jeśli zaś są bezcielesne, to i kontakt z nimi jest ograniczony. Nie przeszkadza to jednak, by dochodziło do spoufalenia się z nimi, traktowania ich po bratersku. Zdarza się na przykład, że to człowiek strofuje anioła, może nawet nieco zbyt obcesowo:

Aniele Boży Stróżu mój

  ty właśnie nie stój przy mnie

jak malowana lala

ale ruszaj w te pędy

      (Aniele Boży). 

Pozornie dokonuje się  pomieszanie porządków, kiedy to człowiek przypomina aniołowi, co jest naprawdę ważne:

ładne rzeczy gdybyśmy stanęli

jak dwa świstaki

i zapomnieli

że trzeba stąd odejść

      (Aniele Boży) 

Lub kiedy to anioł potrzebuje czułości i opieki człowieka:

kto z nas obejmie go za szyję

słuchaj – powie – zmieniły się  czasy

teraz ja cię  przed światem ukryję

      (Zmieniły się czasy). 

Ale w gruncie rzeczy to bardzo sporadyczne sytuacje.

Mimo niejednokrotnej zamiany ról, i anioł i człowiek mają ściśle określone miejsce i rolę w Bożym świecie. To ludzi są występni, a anioły dźwigają ciężar ich grzechów. Posłańcy niebiescy do tego stopnia angażują się w niesienie naszych przewin, że

z świętością mają kłopot

bo chyba przeze mnie

mój Stróż Anioł  ma stale

jedno pióro ciemne

      (Niebieskie z czarnym). 

Koniec końców to i tak człowiek potrzebuje Stróża, aby go krzyżykiem od diabła odgrodził (Nie do wiary). To człowiek w swojej niedoskonałości i słabości często czuje się bezbronnym dzieckiem. Wówczas anioł spełnia jego prośby:

kiedy zasypiam nachyl się

nade mną

odmuchaj z księżyca

zasłaniaj rękami przed złem

      [***(Aniele Boży…)]. 

Angelologia ks. Twardowskiego, najprostsza ze wszystkich mądrych rozważań o niebieskich posłańcach, niesie ze sobą przede wszystkim nadzieję. Mówią, że anioł zawsze jest przy nas, tylko go nie widzimy. Tak: anioł opieki Bożej, anioł żalu za grzechy zawsze jest przy nas. Choćby nam się wydawało, że po to ma skrzydła, by fruwać, że zniknął – on zawsze jest (ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze. Rok B). 

Kamil Piwowarski

"Któż jak Bóg" 1/2005 

 

Reklama

Reklama

W ostatnim numerze

alt„Któż jak Bóg” – nowy numer 1/2015

Serdecznie zachęcamy do lektury kolejnego, styczniowo-lutowego numeru naszego pisma. W najnowszym wydaniu min.:

TEMAT NUMERU: Boża husaria – siostra Bernadetta Pajdzik ASC opowiada o pierwszym, pionierskim zastępie dziecięcym Rycerstwa św. Michała Archanioła, s. 4

Aniołowie niepełnosprawnych – gdzie byli podczas wypadków? W numerze aż 3 poświęcone im teksty – ks. Henryka Skoczylasa CSMA, ks. Zbigniewa Kapłańskiego i Agaty Pawłowskiej, s. 10, 16, 52

BIBLISTA ODPOWIADA: Czy można wywołać ducha? – Przecież według Pisma wróżce z Endor się udało… Odpowiada Roman Zając, s. 22

MOC ŚWIADECTWA: Komandos ze św. Michałem – niezwykła historia żołnierza, którego na afgańskim froncie wsparł św. Michał, s. 21

BRACTWO SZKAPLERZNE: Szkaplerz w pytaniach i odpowiedziach – w związku z zalewającą redakcję falą pytań związanych ze Szkaplerzem św. Michała Archanioła, ks. Rafał Szwajca CSMA wyjaśnia najważniejsze kwestie. Parę słów mówi również… bł. ks. Bronisław Markiewicz, s. 32


Więcej …

Na każdy dzień

27/1/2015

Myśl na dziś

Każda śmierć staje się ofiarą, aby ożyli inni powołani do życia i do trudu w czasie, który Bóg im naznaczył.

Anna KamieńskaSylwetka dnia

27.01 – bł. Jerzy Matulewicz


Czytanie na dziś

Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie. Odpowiedział im: Któż jest moją matką i /którzy/ są braćmi? I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.

Mk 3,31-35

 

Reklama

Kolejna anielska pielgrzymka!

Redakcja „Któż jak Bóg” i księża Michalici zapraszają do udziału w XV anielskiej pielgrzymce do Włoch na uroczystości odpustowe ku czci Św. Michała Archanioła w Monte Sant’ Angelo w dniach 26 IX – 2 X 2015. 

Więcej

Doktor anielski o aniołach - premiera książki

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznawania się z naszą najnowszą pozycją książkową autorstwa ks. prof. Tomasza Stępnia, pt. „Doktor anielski o aniołach”. Bez dużej przesady stwierdzić można, że książka ta stanowi pierwsze w naszym kraju tak kompleksowe omówienie angelologii św. Tomasza z Akwinu.

Więcej

PIELGRZYMKA WIOSENNA

Redakcja „Któż jak Bóg", Księża Michalici oraz Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne „NOMADA" zapraszają do udziału w pielgrzymce do Włoch w dniach: 21 - 25 marca 2015 r.

Trasa pielgrzymki: Warszawa – Rzym – Monte Sant' Angelo – San Giovanni Rotondo – San Marco in Lamis – Lanciano – Manoppello – Rzym – Warszawa

Więcej

Numery kont

Centrala Rycerstwa św. Michała Archanioła, al. Piłsudskiego 250, 05-261 Marki PKO BP 91 1020 1042 0000 8502 0014 7595

Prenumerata KJB

Towarzystwo Powściągliwość i Praca, al. Piłsudskiego 250, 05-261 Marki PKO BP 68 1020 1042 0000 8702 0218 9470

Biuletyn KJB

Zapraszamy do zapisywania się do biuletynu anielskiego!

Facebook

Punkty sprzedaży

Zobacz listę księgarni, gdzie można nabyć nasz dwumiesięcznik albo zamów go w naszej księgarni internetowej